Úno 04

Našli jsme školního Elektrosaura

Naším cílem je vést děti k přemýšlení nad vlastním chováním a nad tím, jak k vysloužilým elektrospotřebičům přistupují doma v jejich rodinách. Připomínáme, že vysloužilý elektrospotřebič nemusí nikde překážet a už vůbec to není nepotřebný odpad. Naopak – pokud ho předáme k recyklaci, poslouží nám jako zdroj cenných surovin. A čím dříve tak uděláme, tím lépe. Ptáte se proč? Recyklací dáváme vysloužilým elektrospotřebičům šanci na druhý život. Obsahují spoustu materiálů, které po správném a odborném zpracování na recyklačních linkách dokáží nahradit materiál, z kterého pak vyrábíme nové produkty a ty nám znovu slouží k užitku. Jinak bychom tyto materiály museli získávat těžbou nerostných surovin. Na jejich zpracování by bylo také potřeba výrazně větší množství vody a energie.

Jenže – je tu jedna taková zapeklitá věc! Ne všechen elektroodpad se dostane na recyklaci tak rychle, jak by bylo potřeba. V řadě domácností přechováváme staré nevyužívané spotřebiče ukryté ve skříňkách, půdách, sklepech a nevíme, kde všude ještě. A to je velká škoda! Pokud to nejsou historické předměty, které patří do muzea, pak bychom měli být rozumní a měli bychom je osvobodit od nečinnosti a odnést je na některé ze sběrných míst. Příroda nám za to poděkuje!

Aby úkol děti bavil, příběh byl „zabalen“ do hledání Elektrosaura. Badatelé měli po úvodních aktivitách (hledání vetřelce mezi elektrospotřebiči, tvorba myšlenkové mapy – kam s vysloužilými elektrospotřebiči, počítání elektrospotřebičů u nás doma, malování Elektrosaura aj.) za úkol doma vyhledat co nejstarší elektrospotřebič. Ve třídě pak hlasovaly pro školního Elektrosaura. Jako svítící odměna pak byly pokusy s vodivým těstem a elektronickými součástkami – LEDkami. Badatelé např. objevili, že nutnou podmínkou procházení proudu je uzavřený obvod. Mladší badatelé se projevili i jako zkušení modeláři, mohli tedy objevovat i zajímavé vlastnosti Nenewtonské látky. Chová se opravdu divně. V klidu teče, při prudkém pohybu ale ztuhne. Stačilo správně odměřit a zvážit škrob s vodou a mohlo se objevovat

😉