Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/62001/virtual/www/domains/zsnezdenice.cz/wp-content/themes/zsnezdenice/header.php on line 36

Aktuality

Kvě 03

Školáci v Praze 2. a 3. května

Po příjezdu do Prahy jsme se ubytovali ve středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr. V rámci areálu jsme využili pěkný hostel, navštívili farmu hospodářských zvířat, Zdravou Jídelnu i ekozahradu. Po obědě jsme přejeli autobusem na památný Vyšehrad, kde jsme viděli románskou rotundu sv. Martina, vychutnali jsme si krásný výhled na matičku Prahu, prošli jsme hřbitov a Slavín. Vyšehradský hřbitov v sousedství chrámu sv. Petra a Pavla patří k nejvýznamnějším pražským hřbitovům. Je zde pochováno na 600 významných osobností – spisovatelů, vědců, básníků, výtvarných umělců, skladatelů, herců, lékařů, politiků aj. Součástí hřbitova je monumentální hrobka Slavín – společné místo posledního odpočinku národních velikánů. Užili jsme si pak dětské hřiště „Ze starých pověstí českých“.  Hřiště je příležitostí, jak na Vyšehradě připomenout slavné legendy z Kosmovy kroniky, známé dětem z Jiráskových Starých pověstí českých. Potkali jsme zde Bivoje s kancem na zádech, Přemysla, sestry Kazi, Tetu a Libuši, praotce Čecha a chrabrého zemana Horymíra.

Z Vyšehradu jsme ve dvou skupinách cestovali metrem ze stanice Vyšehradská (trasa C) na přestupní stanici Muzeum. Odtud jsme se vydali na trasu A, vystoupili jsme na Hradčanské. Nejlepší byly pochopitelně opět jezdící schody 🙂 Po bravurním zdolání metra i bezpečnostní kontroly na Pražském hradě jsme stanuli u zpívající fontány (aktuálně v rekonstrukci) a u renesanční stavby v Královské zahradě jménem Letohrádek královny Anny (dal ho vybudovat v letech 1538–1560 pro svoji manželku Annu Jagellonskou Ferdinand I.). Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě, je zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Budovy Pražského hradu zastupují všechny architektonické styly minulého tisíciletí. Před Míčovnou jsme si dali svačinku a pak jsme navštívili dominantní gotickou stavbu areálu Pražského hradu – katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha (3 x V), která je také místem odpočinku mnoha českých králů a jsou zde uloženy české korunovační klenoty. Základní kámen položil roku 1344 Karel IV. Hlavním architektem byl Matyáš z Arrasu, později po jeho smrti pak Petr Parléř. Děti nadchlo i důstojné střídání vojáků Hradní stráže po hodině služby u vchodu. 

Pak jsme putovali na Petřín, kde se tyčí vysoká rozhledna. Cestou jsme si na romantické vyhlídce snědli bagetu. Svezli jsme se lanovou dráhou na Újezd i zpět a fandili jsme hbité veverce. Ani v zrcadlovém bludišti nikdo nezabloudil, zato jsme si užili hodně legrace u patnácti zkreslujících zrcadel. Prošli jsme poté kolem Štefánikovy hvězdárny studentskými kolejemi (objevili jsme nový význam slova KOLEJE 🙂 ) na Strahově, kde nás čekal náš krásný autobus. Zážitkový den jsme ukončili hygienou a návštěvami na pokojích do večerky. Spali jsme opravdu zdravým spánkem 🙂

Probudili jsme se do deštivého dne, ale druhý den už nám to nevadilo. Na programu totiž byla po bohaté snídani návštěva Národního zemědělského muzea, kam jsme přejeli autobusem do sucha a tepla. A nebylo tu pochopitelně jenom to – byly tu především zajímavé expozice, které jsme procházeli podle zájmu v malých skupinkách. Muzeum nabízí unikátní pohled na zemědělství a vše, co zahrnuje – traktory, péči o vodu a půdu v krajině, myslivost, rybářství.

V expozici Gastronomie si mohly děti vyzkoušet nakupování, vaření a zacházení s potravinami a dozvídaly se, proč je dobré kupovat místní produkty. Seznámily se s kuchyněmi našich babiček a prababiček. Potraviny se tu děti učí vnímat nejen zrakem, ale i dalšími smysly. A v neposlední řadě se dozvídaly i zásady správného stolování.

Střešní zahrada  muzea představuje zcela unikátní koncept. Expozice Život nabízí včelí úly, květinové záhony (aktuálně s tulipány), trávník k posezení. Nezapomenutelný pohled ze střechy Národního zemědělského muzea aspiruje na jeden z nejkrásnějších v celém hlavním městě, protože z ní lze dohlédnout na všechna významná místa historie i současnosti Prahy najednou. Tímto pohledem jsme se tedy loučili s naším stověžatým městem a cestovali jsme po občerstvení domů. Na hamburger, hranolky a limonádu jsme se stavili v McDonaldu. Po zpívání jsme si shrnuli zážitky a nové poznatky, kterých není málo. Doma bude co vyprávět…

Adam PRAHA 5. ročník

Praha Zdeněk 5. ročník

Praha VIKTORIE 4. ročník

Výlet do Prahy Karel 4. ročník