Bře 23

Morenu neseme, utopit ideme – vítání jara

Vynášení Moreny nebo Mařeny  je starodávná tradice, která se ze starých slovanských časů dochovala až do dnešní doby. Pro naše předky byl rituál vynášení zimy a vítání jara velmi významnou událostí. Také naše děti z mateřské školy přivítaly jaro zvykem zvaným „Vynášení Moreny“. Mařenu jsme za doprovodu písní, které jsme se naučili, donesli k Olšavě a tam jsme ji poslali po vodě. Voda ji odnesla jako symbol zahnání paní zimy. Podle starých zvyklostí je třeba také přivítat jaro a to jsme udělali pomocí tzv. ,,létečka“ . Je to březová větvička, na kterou děti navázaly krepové stuhy v barvách jara. Tuto větvičku jsme si pak odnesli zpět do školky, kde nám zdobí prostory šatny. Počasí nám přálo a děti měly z této akce velkou radost.