Zář 29

Badatelé si naplno užili svoji zaslouženou výhru v Trezoru přírody a na Ekofarmě AgroFyto v Horní Lidči.

Badatelský kroužek byl v minulém školním roce za aktivní spolupráci oceněn Recyklohraním výhrou financí na tematickou exkurzi. Zvolili jsme exkurzi na ekofarmu Agrofyto Horní Lideč a spojili jsme ji s návštěvou nové expozice v Horní Lidči Trezor přírody. Volba byla skvělá. Emočně laděný snímek nám hned na úvod nabídl netradiční pohled na přírodu skrz netypické velkoformátové plochy, děti snad ani nedýchaly 🙂 Dále jsme šli prozkoumat hravou expozici prezentující přírodní bohatství čtyř chráněných krajinných oblastí Západních Karpat. Při hledání odpovědí v etapové hře na zvídavé otázky pro čtyři týmy jsme využívali interaktivní a zábavné prvky expozice, které nás postupně seznamovaly se zdejší faunou a flórou. Asi největší zážitek měly děti z tmavé medvědí nory, kde se ozývalo bručení…

Poslední úkol byl pro všechny  děti společný, takže byli ‚vítězové‘ všichni.  Pomocí  indicií našli Badatelé klíč od trezoru s pokladem, kde na ně  čekalo překvapení v podobě krásného pexesa Příroda Bílých Karpat a dřevěná kolečka s logem CHKO Beskydy.

Po svačině jsme našim mikrobusem přejeli na statek, ekofarmu Agrofyto Horní Lideč. Viděli jsme sklady krmiv a snažili se zjistit, co obnáší celoroční práce hospodáře. Cestou jsme si nesli barevný pracovní list Lovec na farmě, do kterého jsme průběžně vepisovali získané informace. Navštívili jsme telátka, dokonce i dnes narozené. Viděli jsme dojírnu a místo, kde se chladí a míchá mléko, jež je následně odvezeno cisternami k zpracování do mlékárny. Hladili jsme si kravičky – chovají zde mléčné holštýnské plemeno i masné plemeno Limousine a Simentál. Tato plemena jsou od jara do podzimu na pastvinách. K chuti dětem velmi přišla svačinka v podobě plnotučného mléka a lupínků. Ekofarma produkuje maso i mléko v bio kvalitě, které prodává koncovým zákazníkům (více na www.agrofyto.cz). Hospodářství pracuje ekologicky s ohledem na udržitelnost krajiny a života v ní. Z průvodcování paní Mgr. Ludmily Mužikovské šla cítit především láska a úcta k chovaným zvířatům, půdě a vůbec přírodě kolem. Děkujeme za krásné zážitky a cenné informace!